ardean-elisei hcm baia mareLa fel ca în urmă cu două sezoane, HCM Baia Mare a trecut fără probleme de o echipă de Danemarca în preliminariile Ligii Campionilor. După Viborg și Holstebro, a venit rândul lui Esbjerg să se recunoască învinsă de gruparea băimăreană.

Susținută de o sală plină, HCM Baia Mare n-a avut nici cea mai mică emoție în a se califica în grupele Ligii Campionilor. Cu Ionica Munteanu în mare formă, echipa lui Aurelian Roșca s-a desprins încă din start, 5-0, iar totul s-a transformat într-un antrenament cu public. Danezele nu s-au apropiat decât la trei goluri pe tabelă, 5-2 și 7-4, diferența cea mai mică înregistrată între cele două formații. Szucs a stabilit scorul pauzei, 15-9, o distanță ce a crescut constant pe parcursul reprizei secunde. Ecartul a ajuns să fie de 15 goluri cu două minute înainte de final, 32-17 după golul lui Oltean, iar nordicele au redus în ultimele minute proporțiile scorului.

În grupe, HCM Baia Mare va da piept cu Larvik, Rostov și Krim, primul meci fiind la Ljubljana, pe 16 octombrie.

Team Esbjerg-HCM Baia Mare 21-32 (9-15)
Team Esbjerg: Sando, Idehn (portari), Van der Heijden 5 goluri, Grigel 4, Kviesgaard 3, Vestergaard 3, Polman 3, Alm 2, Zacharissen 1, Seest, Forslund, Nielsen, Riegelhuth
HCM Baia Mare: Munteanu, Ungureanu (portari), Ardean-Elisei 9 goluri (1 din 7m), Geiger 5, Abbingh 5 (1 din 7m), Jezic 3, Nechita 3, Pineau 2, Perianu 2, Oltean 1, Tănăsie 1, Szucs 1, Marin, Tătar, Preda, Vizitiu
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 2/2
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.