Călărași se impune la limită la Focșani, Turda și Dinamo termină la egalitate un meci spectaculos

0
861

Etapa cu numărul nouă s-a încheiat duminică seară, cu partidele dintre Potaissa Turda și Dinamo București, respectiv CSM Focșani și Dunărea Călărași. Călărași s-a impus la limită, scor 30-29, în timp ce Turda și Dinamo s-au anihilat reciproc și au terminat la egalitate, 27-27.

La Turda, prima parte a fost una extrem de echilibrată, asta și datorită celor doi portari, Irimuș și Missaoui, care au reușit să „închidă” poarta în mai multe rânduri. Turda a fost prima care s-a distanțat la două goluri (11-9, min 24), însă Dinamo a revenit rapid în joc. Potaissa Turda a intrat în avantaj la cabine, însă un avantaj fragil, de un singur gol, 14-13. Repriza a doua a fost una mult mai spectaculoasă. Potaissa a marcat rapid două goluri (16-13), distanțându-se chiar și la patru goluri (18-14, min 36). Elevii antrenați de Constantin Ștefan au revenit rapid în joc (20-20, min 43). Turda a continuat să forțeze și ajutată de intervențiile lui Irimuș a revenit în avantaj (24-22, min 52). Cu 30 de secunde înainte de finalul jocului, Potaissa avea un gol avantaj, însă Kuduz a marcat pentru 27-27 când mai erau trei secunde joc. La ultima fază, Turda nu a reușit să arunce la poartă, astfel încât partida s-a terminat la egalitate, scor 27-27.

Dunărea Călărași a revenit de la -6 pentru a câștiga dramatic la Focșani. Elevii lui Sandu Iacob au condus cu 24-18 în minutul 41, însă oaspeții au reușit să se impună printr-un gol marcat cu 15 secunde înainte de final de Mihai Bujor. A fost o partidă în care Dragoș Hanțaru a înscris de 10 ori pentru vizitatori, în timp ce cel mai bun marcator al gazdelor a fost Mihai Miroiu, cu opt reușite.