„Câinii” au făcut instrucție cu Maribor și merg în grupele Cupei EHF

0
507

Dinamo București a reușit calificarea în grupele Cupei EHF duminică seară în urma victoriei cu 31-25 (20-9) cu RK Maribor Branik. „Câinii” au oferit o demonstrație de handbal celor 600 de spectatori prezenți, dominând categoric duelul cu echipa slovenă.

Dinamo avea de recuperat un deficit de un gol după meciul de la Maribor și a avut parte de un început de poveste în Sala Polivalentă din capitală. Cu un Irimuș foarte inspirat, „câinii” au înscris primele șase goluri ale întâlnirii și au rezolvat soarta calificării încă din primele 20 de minute, după ce Zulfic a dus scorul la un incredibil 12-1. Ecartul de 11 lungimi s-a păstrat până la finalul reprizei, 20-9.

Elevii lui Eliodor Voica au menținut nivelul jocului încă un sfert de oră, după care au luat piciorul de pe accelerație. S-a făcut 25-12 și 26-13, cea mai mare diferență a partidei, iar pe final slovenii s-au apropiat, profitând de lejeritatea din tabăra liderului Ligii Naționale. Dinamo s-a impus cu 31-25 și obține biletele pentru grupele Cupei EHF, acolo unde misiunea va fi însă mult mai grea.

Dinamo București-RK Maribor Branik 31-25 (20-9)
Dinamo București: Makaria, Irimuș (portari), Vrankovic 8 goluri, Zulfic 5, Ragot 3, Diaw 3, Asoltanei 3, Mironescu 2, Băluț 2, Șandru 2, Savenco 1, Vancea 1, Mocanu 1, Milasevic, Cîmpan, Mousavi
RK Maribor Branik: Cudic, Mijuskovic, Kastelic (portari), Cingesar 5 goluri, Jamnir 4, Poklar 3, Hrastnik 3, Verdinek 2, Stumpfl 2, Kaleb 1, Fidel 1, Spende 1, Brajovic 1, Cagalj 1, Miskovic 1, Zmavc
Aruncări de la 7m: 5/5, respectiv 2/1
Eliminări: Diaw (2), Savenco, Mousavi, respectiv Kaleb, Poklar, Hrastanik, Verdinek