„Câini” fără milă! Dinamo a spulberat CSM-ul în prima partidă a finalei!

0
1492

Dinamo București este la un pas de primul titlu de campioană după o pauză de 11 ani de zile. „Câinii” au făcut spectacol, și în tribune și pe teren, și au câștigat la pas prima partidă a finalei cu CSM București, scor 34-20 (17-6).

A fost un meci dominat de la cap la coadă de dinamoviști, care au rezolvat soarta meciului extrem de rapid. Practic, Dinamo a avut nevoie doar de 20 de minute pentru a trece în avantaj în finala Ligii Naționale. A fost 12-2 în minutul 21, după un gol semnat de Asoltanei și chiar 15-3 trei minute mai târziu! CSM n-a avut replică, deși Zvonko Sundovski a schimbat în permanență, iar la cabine Dinamo intra cu un avantaj de 11 lungimi: 17-6.

Demonstrația de forță a „câinilor” a continuat și în a doua parte a meciului. Pe final, Băluț a stabilit o diferență imposibil de anticipat, de 15 goluri, 34-19, iar Militaru a închis tabela, marcând în ultimul minut. A fost 34-20, într-o seară de excepție pentru Dinamo și de coșmar pentru CSM București.

Al doilea meci al finalei este programat miercuri, de la ora 19:00, în Sala „Rapid”.