Brăila tremură pentru victorie

0
412

braila-muresul 14-15Dunărea Brăila a pus capăt seriei de trei înfrângeri consecutive în partida de duminică dimineață cu HCM Rm. Vâlcea. Brăilencele s-au impus la limită, 27-26, însă au tras din greu pentru cele trei puncte puse în joc.

Dunărea a avut un meci mai greu decât s-ar fi așteptat cu HCM Rm. Vâlcea duminică dimineață, o echipă care și-a vândut scump pielea și care a fost aproape de un rezultat pozitiv. Oaspetele au condus timp de 50 de minute în Sala „Danubius”, dar au cedat pe finalul meciului. În minutul 57, tabela indica egalitate, 25-25, iar Moldovan și Perianu au adus bucuria în rândul fanilor brăileni, cu două goluri semnate în final de meci. Vâlcea a punctat o singură dată până la final și n-a putut evita înfrângerea și rămâne la patru puncte în spatele locului care duce în play-off. În schimb, Brăila urcă o poziție în urma acestui succes, profitând de înfrângerea Romanului de la Zalău.

HC Dunărea Brăila-HCM Rm. Vâlcea 27-26 (12-13)
HC Dunărea Brăila: Dobre, Voicu (portari), Moldovan 9 goluri, Farcău 5, Horjea 4, Perianu 4, Gheorghe 3, Irimia 2, Safta, Boldyreva, Marchidanu, Brot, Eșanu, Ganichkina, Czeczi
HCM Rm. Vâlcea: Băbeanu, Sîntămărean, Tavares (portari), Adespii 5 goluri, Bădiță 5, Luca 5, Vădineanu 4, Stoica 3, Andrei 2, Craiu 1, Semedo 1, Ilina, Predoi, Chirilă
Aruncări de la 7m: 4/4, respectiv 1/1
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 1 x 2 min.