ploiesti-craiova 14-15 playoffIeri au avut loc primele meciuri din turneul 5-8 al play-off-ului, la Brăila și Ploiești. Dunărea Brăila a trecut de HC Zalău, 25-23, însă Gheorghe Tadici a deplasat un lot fără șapte jucătoare, în timp ce SCM Craiova a învins Ploieștiul, 26-20.

Brăila a trecut greu de o formație a Zalăului din care nu au făcut parte Cheța, Constantinescu, Ciuciulete, Bardac, Trif, Varga și Ciobanu, scor 25-23. Diferența s-a făcut în final de meci, în condițiile în care în minutul 54 tabela indica scor egal, 23-23.

HC Dunărea Brăila-HC Zalău 25-23 (14-13)
HC Dunărea Brăila: Moldovan 8 goluri, Horjea 7, Perianu 7, Irimia 2, Brot 1
HC Zalău: Cârligeanu 5 goluri, Rob 4, Puiu 4, Lazăr 4, Cicic 3, Pintea 2, Maior-Pașca 1

Fără Balaban și Sheiko, CSM Ploiești s-a înclinat în fața Craiovei, 26-20. Cele două echipe au mers cap la cap timp de 20 de minute, după care oltencele s-au instalat la conducere și au obținut, în final, un succes confortabil.

CSM Ploiești-SCM Craiova 20-26 (10-14)
CSM Ploiești: Gherman 6 goluri, Chiricuță 4, Ionescu 3, Dinu 3, Preda 2, Toth 2
SCM Craiova: Eidem 5 goluri, Cioaric 4, Tiron 4, Ianași 4, Tănăsie 2, Georgescu 2, Apipie 1, Zamfirescu 1, Florica 1, Lazarin 1, Amariei 1