Brăila și Corona s-au împiedicat în weekend! Slobozia bifează trei puncte mari, Cisnădie câștigă prima oară în deplasare în acest sezon

0
847

Etapa a șasea a Ligii Florilor a produs surprize mari, în weekend. Corona Brașov a fost învinsă la Galați, de către Danubius, în timp ce Brăila a scos cu emoții un punct în fața ultimei clasate, CSM Slatina. Tot în această etapă, Cisnădie și Slobozia au obținut victorii foarte importante.

După startul de meci de la Brăila, nimeni nu anticipa ce avea să se întâmple în finalul meciului. Dunărea a condus la cinci goluri pe durata primei reprize, dar a avut probleme începând cu minutul 20. Slatina putea profita, a preluat conducerea în partea a doua și a condus la trei lungimi pe final, 17-20, dar s-a mulțumit în cele din urmă doar cu o remiză.

La Galați, Corona a fost de nerecunoscut, deși a avut trei jucătoare lipsă, Buceschi, Tătar și Neagu. Gazdele au condus în permanență și au avut inclusiv un avantaj de șase goluri, 21-15, iar în final au bifat al treilea succes stagional, 21-18. La gazde a debutat în acest meci Andrea Beleska, fosta componentă a Vâlcii.

65 de goluri am avut la Roman, într-o partidă pe care Măgura Cisnădie a câștigat-o la limită, 33-32. A fost primul succes al formației lui Alexandru Weber în deplasare în acest sezon, în timp ce Romanul ajunge la trei înfrângeri în șase etape. Cele mai bune marcatoare au fost Ana Maria Iuganu (12 goluri) și Ivana Bozovic (10 goluri).

Slobozia a obținut a doua victorie a sezonului, 31-22 cu Rapid, mai ușor decât se anticipa. Echilibrul s-a menținut doar până în finalul reprizei (11-10, minutul 25), după care o serie de șapte goluri marcate consecutiv de gazde au rupt echilibrul partidei. Alina Ilie a fost cea mai bună marcatoare, cu 12 reușite.

Rezultatele complete ale etapei (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: