Brăila obține o victorie mare pe un teren dificil!

0
2103

Două din reprezentantele României în Europa, CSM Roman și HC Dunărea Brăila, s-au aflat joi seară față în față într-un meci din cadrul etapei a cincea. A fost, de altfel, debutul oficial al celor trei străine aduse de Brăila în această vară, jucătoare ce s-au dovedit a fi decisive în economia rezultatului final.

Brăila s-a impus cu 27-24, după un meci pe care Romanul l-a început bine, a părut că-l controlează, dar în care Brăila a avut atitudine timp de 60 de minute. De altfel, formația lui Florin Pera, aflat pentru prima oară la Roman în postura de adversar după ce a câștigat procesul cu fostul său club, a revenit în meci până la pauză și chiar a preluat conducerea, 11-10, dar ultimul cuvânt al primului act l-a avut portugheza De Sousa, care a semnat ultimele două goluri.

Partea a doua a fost echilibrată în foarte multe momente. Romanul a început și repriza secundă mai bine, s-a desprins la două goluri de patru ori, dar din nou Brăila a avut forța de a reveni. Cu Shteriova, marcatoare a șapte goluri în total, în prim-plan, oaspetele au trecut la conducere, iar desprinderea decisivă s-a produs în momentele de final, după ce Romanul a marcat o singură dată în ultimele zece minute. Alina Czeczi, o altă jucătoare foarte importantă pentru Brăila astăzi, a închis tabela la 27-24 în ceea ce reprezintă a doua victorie consecutivă a formației de pe Dunăre la Roman.

Etapa a cincea continuă în week-end după următorul program (click pe scor pentru marcatoare):