Brăila își continuă parcursul bun din ultima perioadă cu o victorie în fața Coronei! Craiova, succes fără probleme cu Slatina

0
2422

Sâmbătă s-au disputat alte două partide din Liga Națională feminin de handbal. Dimineață, SCM Craiova a trecut de Slatina, 24-16, în timp ce Brăila a bifat al patrulea succes din ultimele cinci partide oficiale, 30-25 cu Corona Brașov, și urcă pe locul 10 al clasamentului.

SCM Craiova n-a avut nici cea mai mică problemă cu Slatina, în condițiile în care a primit doar cinci goluri în primele 30 de minute. Echipa lui Bogdan Burcea a controlat autoritar meciul și ajunge la patru victorii în patru meciuri disputate cu Slatina. Cu acest succes, echipa din Bănie este la doar patru puncte de locul 3, ocupat de Corona Brașov, care are și un meci în plus disputat.

La Brăila, echipa din localitate a făcut o repriză secundă foarte bună și și-a asigurat astfel trei puncte foarte importante în economia clasamentului. Fetele lui Aurelian Roșca s-au impus cu 30-25 (15-16), într-un meci în care Alina Vătu și Elena Dache au marcat împreună jumătate din goluri, 8, respectiv 7. Pentru Brăila este a treia victorie în ultimele patru etape, iar cu cele trei puncte obținute urcă pe locul 10 al clasamentului. De altfel, patru formații se află la egalitate de puncte în acest moment, HC Zalău, Gloria Buzău, Dunărea Brăila și CSM Slatina, însă primele două au câte două meciuri mai puțin disputate.