Brăila bifează al patrulea succes și scapă de grijile retrogradării! Vâlcea trece de Minaur, Corona învinge pe Slatina, iar Bistrița se impune la Cluj

0
1371

Patru partide din etapa a 16-a a Ligii Florilor au avut loc în weekend, cu Vâlcea-Minaur în prim-plan, două echipe aflate pe podium. Vâlcencele s-au impus cu 26-24 și rămân cu punctaj maxim după 14 partide disputate.

Primul meci a rundei a avut loc la Cluj, unde Universitatea a primit vizita Bistriței. Oaspetele s-au impus la limită, 28-27, după un meci în care gazdele au condus cu 24-23 și au avut posibilitatea de a merge la două goluri pe tabelă. Fostele clujence Ana Maria Măzăreanu, Nicoleta Dincă, Andreea Tetean și Laura Pristăvița și-au readus echipa la conducere, iar Bianca Zăgrean a marcat pentru 26-28 cu două minute înainte de final. ”U” Cluj putea totuși scoate o remiză, dar Andra Moroianu nu a găsit drumul către gol din extremă.

Cu Eliza Buceschi, Ekaterina Vetkova și Larisa Tămaș revenite în echipă, Corona Brașov a învins pe CSM Slatina cu 29-24, într-o partidă în care Alexandra Andrei s-a accidentat grav la genunchi. Cu câte șase goluri, Sorina Tîrcă, Ekaterina Vetkova și Lorena Ostase au fost cele mai bune marcatoare ale partidei.

SCM Râmnicu Vâlcea n-a avut o misiune tocmai simplă cu Minaur Baia Mare, pe care a învins-o cu 26-24 (16-12). Deși s-a aflat în permanență la conducere, Vâlcea a trebuit să muncească 60 de minute pentru victorie, în condițiile în care Baia Mare s-a apropiat la 17-18 (minutul 43) și 22-25 (minutul 56). Alicia Fraga a fost cea mai bună jucătoare a meciului, marcatoare a șapte goluri.

Dunărea Brăila a scăpat de emoțiile retrogradării după victoria cu HC Zalău, scor 27-21, într-un meci disputat duminică seară. Brăila a dominat meciul cu formația lui Gheorghe Tadici, s-a desprins decisiv încă din primele 30 de minute și ajunge la 14 puncte în clasament. În acest moment, Brăila are nouă puncte mai mult decât CSM Galați, ultima clasată, și opt peste ”U” Cluj, dar și trei mai puțin decât Slatina și Gloria Buzău, formații aflate în acest moment pe poziții ce evită barajul de promovare-retrogradare.

Rezultatele înregistrate în această etapă (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: