Brăila a învins la mare luptă Clujul

1
522

dunarea braila-hc zalau 14-15Derby-ul etapei a patra a avut loc la Brăila, între Dunărea Brăila și ”U” Alexandrion Cluj. Meciul și-a respectat statutul de derby, fiind echilibrat pe toată durata lui, iar în final gazdele au ieșit învingătoare, bifând al patrulea succes stagional.

Trebuie spus că cea mai mare diferență a meciului a fost de trei goluri și a fost atinsă chiar în debutul meciului. Brăila a condus cu 3-0 după patru minute, în urma reușitelor lui Perianu (2) și Horjea, iar răspunsul Clujului a venit prompt, Ani-Senocico fiind în prim-plan. S-a mers cap la cap până la pauză, chiar dacă între timp oaspetele au intrat în avantaj și s-au desprins și ele, la rândul lor, la trei lungimi (10-13, 11-14, 13-16, 14-17). Safta și Horjea au apropiat Dunărea la un singur gol de adversare până la pauză, iar ardelencele au menținut avantajul până în minutul 38. Brăila a revenit la conducere după ce a profitat de o triplă superioritate (22-21) și a refăcut diferența de trei goluri cu 16 minute înainte de final (25-22), dar Ani-Senocico și compania nu au cedat lupta și au întors încă o dată scorul (25-26, 26-28, 27-29). Finalul a aparținut Gabrielei Dobre, care a adus aminte de forma din sezonul trecut, iar revenirea Brăilei s-a consemnat pe fondul paradelor acesteia. Dunărea a înscris de cinci ori consecutiv, 32-29, și a rezolvat soarta partidei, bifând totodată al patrulea succes al sezonului, din tot atâtea meciuri jucate. În schimb, ”U” Alexandrion Cluj rămâne încă fără succes în noul sezon.

HC Dunărea Brăila-”U” Alexandrion Cluj 33-31 (16-17)
HC Dunărea Brăila: Horjea 7 goluri (4 din 7m), Perianu 8, Brot 6, Moldovan 5 (2 din 7m), Safta 4, Farcău 2, Eșanu 1
”U” Alexandrion: Ani-Senocico 9 goluri (3 din 7m), Chintoan 6, Laslo 5, Popa 3, Cîrjan 2, Ivan 2, Biriș 1, Florea 1, Vălean 1, Paraschiv 1
Aruncări de la 7m: 6/6, respectiv 3/3
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.