Brăila a dat lovitura la Brașov, Slobozia și Cisnădie au obținut victorii foarte importante în deplasare! Rezultatele complete ale zilei

0
2339

Prima etapă din 2018 n-a fost lipsită de surprize. Dunărea Brăila a obținut trei puncte importante pe terenul Coronei Brașov, după 33-31 miercuri seară, în timp ce Măgura Cisnădie a câștigat și ea pe un teren foarte dificil, la Bistrița. Tot în deplasare a câștigat și Slobozia, 24-19 pe terenul unei rivale la evitarea retrogradării, CSM Slatina, dar și CSM București, care s-a impus la Zalău. Craiova și Vâlcea au profitat de avantajul terenului propriu în disputele cu Rapid și Roman, câștigând cu 29-24, respectiv 22-19.

Primul meci al zilei a avut loc la Vâlcea, unde a doua clasată a primit vizita Romanului. Gruparea din Zăvoi n-a avut o misiune deloc simplă, fetele lui Constantin Ștefan cedând lupta abia în minutele de final ale întâlnirii. Vâlcea își consolidează locul secund, dar are în față un meci extrem de important, la Cisnădie.

Venite după un meci foarte solicitant la Brest și un drum la fel de solicitant, Craiova a avut nevoie de ceva mai mult de o repriză pentru a se desprinde liniștitor pe tabelă în disputa cu Rapid. A fost 13-12 la pauză pentru oltence, însă în condițiile în care fetele lui Bogdan Burcea nu s-au concentrat suficient la finalizare, ratând destul de multe situații de unu la unu. Soarta meciului s-a decis în debutul părții a doua, după un parțial de 5-0 în favoarea Craiovei.

Măgura Cisnădie a câștigat la Bistrița, dar victoria a fost umbrită de accidentarea gravă la cot a Roxanei Gatzel. Sibiencele au făcut însă un meci foarte bun, în special în prima repriză, pe care au terminat-o cu un avantaj de șase lungimi, 17-11. Avantajul a fost gestionat bine de Cisnădie în partea a doua, care n-au cedat inițiativa, deși cu zece minute înainte de final Bistrița s-a apropiat la două goluri, 26-24.

Speranțele Slatinei de a rămâne în prima ligă la finalul sezonului se legau, în mare măsură, de meciul cu Slobozia. Gruparea ialomițeană s-a impus însă în Oltenia, 24-19, și a urcat peste Rapid în clasament, totalizând în acest moment zece puncte, două mai puțin decât Galați, locul 9. Slobozia a fost în control la Slatina, formația lui Gheorghe Covaciu nefiind condusă în niciun moment pe tabela de marcaj. Cea mai bună marcatoare a partidei vine de la gazde, Geanina Drăghici, cu opt reușite.

A fost nevoie de aproape o repriză pentru ca lucrurile să intre în normal pentru CSM București în deplasarea de la Zalău. Campioana s-a impus în cele din urmă cu 30-24 în Sălaj, într-o partidă în care Helle Thompson nu s-a bazat pe cea mai bună marcatoare din campionat, Isabelle Gullden.

Surpriza zilei a venit de la Brașov, unde Brăila a reușit să câștige pe terenul Coronei. Fără Elena Voicu, accidentată, Dunărea a câștigat cu 33-31 într-un meci în care din nou cele două străine de la linia de nouă metri, Shteriova și Ilyina, au ieșit la rampă. Brăila a profitat de o apărare visătoare a gazdelor și au avut inclusiv patru goluri în finalul întâlnirii. Brașovul pierde contactul cu formațiile clasate pe pozițiile 2-4, însă are șansa de a se revanșa etapa viitoare, când primește vizita Craiovei.

Rezultatele complete ale zilei (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul actualizat: