Brăila a câștigat în Giulești, Bistrița și Zalău s-au impus pe teren propriu în disputele cu Slatina și Slobozia

0
1065

Weekend-ul recent încheiat a programat trei partide din Liga Florilor, două din etapa a opta, Zalău-Slobozia și Rapid-Brăila, și una din etapa a zecea, Bistrița-Slatina. Toate cele trei partide s-au încheiat cu victorii ale favoritelor.

Dacă Zalăul s-a impus clar, 30-21, Bistrița a avut un meci dificil cu Slatina, 23-22. Oltencele au pus probleme medaliatei cu bronz din sezonul trecut, au condus la pauză la limită, 12-11, iar în minutul 36 se desprindeau la două lungimi, 15-13, după reușita Lorenei Ostase. Gloria a revenit însă rapid, a preluat conducerea în minutul 42 și s-a desprins decisiv în ultimele zece minute ale întâlnirii.

Brăila a avut și ea emoții în Giulești, pe terenul Rapidului. A fost 24-22 pentru gruparea de pe Dunăre, dar gazdele au condus ostilitățile pe parcursul primelor 30 de minute, în care au condus și la patru goluri. Brăila a jucat mai bine însă în partea a doua, dar a trebuit să lupte până la fluierul final pentru cele trei puncte. Elena Dache și Morena Tamires au adus liniștea pentru oaspete, cu goluri marcate în ultimele două minute.

Rezultatele etapei a opta (click pe scor pentru marcatoare):

Programul etapei a zecea (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: