Bistrița câștigă disputa cu Buzău de pe teren propriu

0
1436

Venită după două înfrângeri consecutive, CSM Bistrița s-a impus cu 29-27 (15-14), în fața Buzăului, pe teren propriu. Echipa lui Horațiu Pașca bifează al treilea succes din acest sezon și urcă, cel puțin momentan, pe locul 7.

Disputa de la Bistrița s-a rupt în ultimul sfert de oră, având în vedere că până atunci s-a mers cap la cap, dar cu formația gazdă mai mereu în avantaj. Buzăul s-a aflat la conducere doar în finalul primei reprize, când pe fondul unui parțial de 4-0 s-a desprins la 14-12, un avantaj pe care l-a risipit în doar cinci minute.

Oana Țiplea a marcat pentru 27-22 și 28-23 în minutele 50 și 51 și a stabilit cea mai mare diferență din această partidă. Oaspetele au redus din ecart până la final, s-au apropiat la două lungimi, 26-28 cu trei minute rămase din joc, însă Laura Pristăvița a încheiat conturile, în ultimul minut. S-a terminat 29-27 în cele din urmă, iar Bistrița bifează al treilea succes pe teren propriu din acest sezon.

Programul partidelor rămase de disputat din această etapă (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: