Bistrița, aproape de a realiza surpriza la București! Buzăul se întoarce cu un punct important de la Zalău, Slatina și Brăila se impun în fața ultimelor două clasate! Minaur, victorie după două luni și jumătate

0
1284

Etapa cu numărul 23 putea stabili, în foarte mare măsură, campioana din acest sezon. Gloria Bistrița a fost aproape de a pleca neînvinsă de la București, de pe terenul CSM-ului, însă echipa din capitală a reușit în cele din urmă să se impună la limită.

A fost 31-30 pentru CSM București, care a avut însă un lot decimat de accidentări, iar oboseala s-a simțit din plin. Bistrița a condus 35 de minute în Sala „Rapid” și a stat aproape pe tabelă până la final. CSM s-a impus în cele din urmă la limită, după ce Jelena Grubisic a apărat aruncarea din secundele de final a Laurei Pristăvița.

Minaur a pus capăt unei serii de șapte înfrângeri miercuri seară, pe teren propriu, în fața Craiovei. A fost 23-21, după un meci în care începutul gazdelor a fost perfect, 4-0, însă oltencele au reușit să echilibreze situația. Astfel, s-a mers cap la cap până în minutul 51, iar de acolo gazdele au reușit să scape în victorioase. Sylwia Lisewska a fost cea mai bună marcatoare, cu 9 goluri.

Lupta pentru evitarea locului 11 devine tot mai interesantă. Gloria Buzău a obținut un punct la Zalău, revenind de la 18-13 și 22-19, CSM Slatina a câștigat la Galați cu 25-20, iar Brăila a învins pe ”U” Cluj cu 33-25. În acest moment, Slatina are 26 de puncte, Buzăul 24 și Brăila 23, iar în cele trei etape de disputat vom avea două meciuri foarte interesante: CSM Slatina-HC Dunărea Brăila și Gloria Buzău-Dunărea Brăila.