baia mare-cisnadie 15-16Vicecampioana a trecut și de HC Alba Sebeș  fără probleme, scor 36-18, după un meci în care nou-promovata a rezistat 20 de minute, la fel ca și pe terenul campioanei. Alexandra Andrei a fost din nou cea mai bună marcatoare a meciului, cu zece reușite.

Alba Sebeș a ținut ritmul cu mult mai valoroasa adversară timp de 20 de minute, perioadă în care Andrei reușise să înscrie șase din cele opt goluri. De la 9-8, HCM Baia Mare și-a ridicat nivelul jocului și s-a desprins treptat, a avut la pauză un avantaj de șapte goluri, iar cu șase minute înainte de final diferența devenea de 19 goluri, stabilită de Tănăsie. Vicecampioana s-a impus la final cu 36-18 și așteaptă un nou duel facil în etapa următoare, cu Rapid București, ultima clasată în Liga Națională.

HC Alba Sebeș-HCM Baia Mare 18-36 (10-17)
HC Alba Sebeș: Vișan, Curmenț (portari), A. Andrei 10 goluri, Ivan 2, Șodoroc 2, Mitrache 1, Ciolan 1, Dobromir 1, Bogdan 1, Safta, I. Andrei, Pătuleanu, Hoha, Predoi, Șunea, Rusu
HCM Baia Mare: Ungureanu, Dumanska (portari), Jezic 8 goluri, Geiger 5, Abbingh 5, Tătar 5, Nechita 4, Tănăsie 3, Perianu 3, Pineau 2, Ardean-Elisei 1, Oltean, Szucs, Marin, Preda, Vizitiu
Aruncări de la 7m: 9/7, respectiv 3/2
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.