Baia Mare a dat recital la Brăila

2
456

ardean-elisei hcm baia mareCampioana României a câștigat ultima partidă înaintea deplasării de la Metz, 30-21 pe terenul Brăilei, medaliata cu bronz din sezonul trecut. Băimărencele au condus în permanență.

Meciul a început bine și … prost pentru Baia Mare. Având 2-0 după două contraatacuri rapide, campioana a pierdut-o pe Laura Oltean, accidentată la genunchi, după doar trei minute de joc. La reluare, HCM a făcut 4-0 prin Do Nascimento și Szucs, scor la care Farcău a semnat primul gol al gazdelor. Băimărencele și-au continuat începutul în forță, desprinzându-se rapid la 7-1 (minutul 10), iar până la pauză diferența a fost menținută, gazdele având probleme pe pozițional, resimțind absența Gabrielei Perianu din inter stânga, accidentată.

La reluare, Brăila s-a apropiat la patru goluri, 14-18, însă n-au putut face mai mult de atât. Oaspetele au refăcut diferența de la pauză rapid și până la final au pus zece goluri între ele și adversare, 30-20, chiar la ultimul lor atac din meci. Horjea, de la șold, a stabilit scorul final, 30-21, un succes facil în cele din urmă și de moral înaintea deplasării de la Metz.

HC Dunărea Brăila-HCM Baia Mare 21-30 (12-18)
Dunărea Brăila: Horjea 7 goluri, Farcău 5, Moldovan 5 (1 din 7m), Boldyreva 2, Safta 1, Irimia 1
HCM Baia Mare: Ardean-Elisei 6 goluri, Marin 4 (1 din 7m), Makeeva 4, Buceschi 3, Do Nascimento 3, Lobach 3, Gjeorgjievska 2, Szucs 2, Herrem 2, Tiron 1
Aruncări de la 7m: 3/1, respectiv 2/1
Eliminări: 0 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.