Angola a mai reușit o surpriză! Fosta campioană a Africii este aproape de sferturile de finală ale JO!

0
6439

După victoria din meciul de debut, din fața României, Angola a reușit marți dimineață încă un succes surprinzător și este cu un pas în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice. Africancele au trecut și de Muntenegru, 27-25, iar echipa pentru care Bojana Popovic a revenit pe terenul de joc se află în aceeași situație ca și România: foarte aproape de a fi eliminată.

Angola a controlat și partida cu Muntenegru, a avut și de data aceasta un avantaj de șase goluri, 22-16, însă scorul s-a strâns pe final. Ex-iugoslavele n-au reușit însă să egaleze în niciun moment, deși s-au apropiat la un gol pe tabelă, astfel că rămân fără niciun punct și șansele de calificare sunt tot mai mici.

Pe lângă rezultatul României, în cealaltă partidă din grupă, Norvegia a învins Spania, 27-24, iar în grupa B Suedia a învins Coreea de Sud 31-28, Rusia a învins Franța 26-25 și Olanda a învins Argentina 26-18.