Al doilea succes consecutiv al Zalăului

0
304

diana puiu hc zalauHC Zalău a bifat al doilea succes consecutiv din acest sezon, tot în fața unei nou-promovate. De data aceasta victimă a fost CSM Slobozia, scor 28-24, într-un meci echilibrat timp de trei sferturi.

Gazdele, mari favorite în meciul cu Slobozia, au avut emoții timp de 45 de minute. Nou-promovata a practicat un joc curajos și a fost răsplătită pentru acest lucru, aflându-se la conducere în primele 13 minute (9-7). Zalăul a dat semne de revenire, preluând conducerea patru minute mai târziu (11-10), însă tot peste alte patru minute Slobozia refăcea diferența de două goluri (13-11). În cele din urmă, la cabine s-a intrat la egalitate, 14-14, după ce gazdele au întors încă o dată scorul, iar Dragut a semnat ultima reușită a primei părți.

Începutul părții secunde a aparținut echipei conduse de Gheorghe Tadici, care a luat un avans de trei lungimi rapid (19-16), și până la final nu a mai cedat inițiativa. Oaspetele s-au apropiat amenințător de două ori, 20-19 și 21-20, dar nu au găsit drumul către gol timp de 12 minute și au pierdut contactul cu adversarul. La final, Zalăul se impune cu 28-24 și bifează al doilea succes stagional, în timp ce Slobozia rămâne cu unul singur.

HC Zalău-CSM Slobozia 28-24 (14-14)
HC Zalău: Constantinescu 8 goluri, Ciuciulete 5, Rob 4, Puiu 3, Trif 3, Bardac 2, Pintea 2, Cicic 1
CSM Slobozia: Nica 8 goluri, Băcăoanu 3, Dragut 3, Moroianu 3, Carabulea 2, Pavăl 2, Dăscălete 1, Simion 1, Stănciulescu 1

sursă foto: magazinsalajean.ro