După prima înfrângere din sezonul 2015/2016, survenită în compania campioanei Norvegiei în a doua etapă din Grupa A – EHF Champions League, HCM Baia Mare a suferit azi al doilea eșec consecutiv din Liga Campionilor, vicecampioana națională a României pierzând cu 20-22 (10-13) confruntarea cu Rostov-Don.

Niciodată nu a condus în această seară HCM Baia Mare în fața campioanelor Rusiei. A fost egal la 1 în minutul 2, la 10 în minutul 26 și la 16 în minutul 43, dar de fiecare dată rusoaicele și-au păstrat cumpătul. Până la maximum patru goluri s-a distanțat Rostov-Don, diferență înregistrată în minutul 13, la scorul 3-7. Băimărencele au jucat mai bine decât în meciul pierdut săptămâna trecută cu Larvik HK, dar nu suficient de bine pentru a reuși să învingă campioana Rusiei.

Sen deschide scorul, Pineau egalează, Ilina și de două ori Sen punctează pentru Rostov-Don și așa se ajunge la 1-4 după numai șase minute de joc. O dublă a lui Perianu și este 3-4 în minutul următor, dar aceleași Ilina și Sen înving defensiva gazdelor: 3-6 în minutul 10 și primul time out pentru HCM. În minutul 13 este 3-7 – cel mai confortabil avantaj al rusoaicelor în jocul de azi. Pineau și Marin strâng scorul: 5-7 în același minut 13. Cu două-trei goluri avantaj pentru Rostov-Don, așa trec minutele următoare. De la 6-9 (min. 19), Abbingh și Ardean Elisei punctează consecutiv și speranța băimărenilor renaște la scorul de 8-9 în minutul 22. Managarova punctează pentru Rostov-Don, Jezic înscrie gol de generic: 9-10 cu șase minute înainte de pauză. Pineau, din 7m, nu ratează și după circa 24 de minute în care au condus rusoaicele, HCM egalează și tribunele explodează. Jan Leslie simte momentul bun al adversarei și solicită time out, iar sfaturile sunt aur curat, dat fiind că până la finalul primului act echipa sa înscrie de trei ori la rând prin Managarova, Petrova și din nou Managarova: 10-13 scor la pauză.

În primele patru minute din actul secund doar Abbingh înscrie și doar din 7m: 12-13 minutul 34. Replica rusoaicelor vine cu precizie elvețiană: 12-15 în minutul 36. Jezic găsește calea spre gol, Avdekova înscrie și ea: 13-16 în minutul 40. Reușitele lui Abbingh și Jezic duc scorul la 15-16 în minutul următor și îl determină pe antrenorul de la Rostov-Don să își cheme din nou handbalistele la minutul de odihnă. Do Nascimento înscrie cu șansă și este din nou egal: 16-16 în minutul 43. Ungureanu apără, este șansa băimărencelor de a trece în avantaj pentru prima dată, dar atacul este irosit. În replică, Do Nascimento este eliminată pentru două minute și Ilina transformă aruncarea de la 7m primită: 16-17. La mijlocul reprizei secunde, Ardean Elisei primește direct roșu, băimărencele văzându-se nevoie să evolueze în continuare fără căpitan. Time out pentru HCM. Vin două reușite ale echipei oaspete: 16-19 în minutul 49. Pineau apropie Baia Mare la două goluri de Rostov-Don, Slivinskaya duce scorul la 17-20 cu opt minute înainte de final. Încă nu e nimic câștigat, deocamdată nu e totul pierdut. Time out pentru gazde. Geiger punctează pentru 18-20 în minutul 53, Ilina înscrie și este 18-21 în minutul 56. O dublă a lui Abbingh duce scorul la 20-21 în ultimul minut de joc. Ca un maestru de șah, Jan Leslie solicită time out în ultimele secunde de meci și mută decisiv: 20-22, reușita lui Sen.

HCM Baia Mare-Rostov Don 20-22 (10-13)
HCM Baia Mare: Munteanu, Ungureanu (portari), Abbingh 6 goluri, Pineau 5, Jezic 3, Perianu 2, Ardean-Elisei 1, Do Nascimento 1, Geiger 1, Marin 1, Gjeorgjievska, Nechita, Oltean, Szucs, Tănăsie, Tătar
Rostov Don: Lunde, Sedoykina (portari), Ilina 5 goluri, Managarova 5, Sen 5, Avdekova 2, Bobrovnikova 1, Borshchenko 1, Petrova 1, Shymkute 1, Slivinskaya 1, Davydenko, Kiseleva, Makeeva, Punko, Stepanova
Aruncări de la 7m: 4/4, respectiv 3/2
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.
Cartonaș roșu: Ardean-Elisei

sursă text și foto: hcmbaiamare.ro