22 de minute de handbal suficiente pentru un succes la 12 goluri

0
436

makeeva baia mareÎntre două partide cu Larvik, HCM Baia Mare a disputat un meci în Liga Națională, cu nou-promovata CSM Unirea Slobozia. Campioana s-a impus categoric, 33-21, într-o victorie conturată însă în ultimele 20 de minute.

Fără șanse prea mari în fața campioanei, Slobozia și-a văzut de treabă și s-a bucurat de un meci în compania starurilor de la HCM. Iar până în minutul 38, gazdele de astăzi au făcut un meci foarte bun, în care au profitat, e drept, și de un joc cu frâna de mână trasă al maramureșencelor.

Gazdele au condus o singură dată pe tabelă, 4-3 în minutul 7, după golul lui Urse, iar la trei minute Nechita a restabilit egalitatea. Au urmat alte cinci goluri consecutive ale campioanei și jocul părea că se rupe, însă indicațiile oferite de Liviu Paraschiv la time-out-ul solicitat au reechilibrat meciul. Diferența s-a micșorat până la pauză, 12-14, iar în partea a doua Slobozia s-a apropiat la un singur gol în urma HCM-ului, 14-15 și 16-17, ultima oară în minutul 38. Din acel moment, Baia Mare a apăsat pe accelerație și a punctat de opt ori consecutiv, rezolvând soarta meciului. Ecartul a crescut până la 13 goluri, în ultimul minut, în urma reușitei lui Ardean-Elisei, iar Stănciulescu a închis tabela, 21-33. Per ansamblu a fost un antrenament bun pentru campioane, care merg în Norvegia pentru returul cu Larvik.

CSM Unirea Slobozia-HCM Baia Mare 21-33 (12-14)
CSM Unirea Slobozia: Nica 7 goluri, Dăscălete 3 (1 din 7m), Drăguț 3, Stănciulescu 3 (1 din 7m), Moroianu 1, Urse 1, Băcăoanu 1, Simion 1, Drăgan 1
HCM Baia Mare: Makeeva 10 goluri (1 din 7m), Nechita 5, Herrem 5, Gjeorgijevska 4, Tiron 3, Lobach 2, Marin 2 (ambele din 7m), Ardean-Elisei 2
Aruncări de la 7m: 4/2, respectiv 3/3
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.